Jste zde

Projektový management

Metody pro projektový management

Při práci na projektech je možné využít celou řadu nástrojů a metod, které řízení projektů významným způsobem zjednodušují a zpřehledňují. Mnoho z těchto metod je i součástí ECSS standardů, které jsou využívány v kosmonautice. Tento článek přináší přehled těch nejvíce využívaných.

Standardy pro projektový management

Kromě ECSS standardů, které byly speciálně vytvořeny pro použití v kosmonautice, existuje i celá řada dalších. Mezi ty nejvýznamnější, které se zaměřují na projektový management, patří standardy PMBOK, PRINCE2 a ICB. Tyto standardy je možné si osvojit díky specializovaným kurzům, které jsou zakončeny certifikací.

Standardy ECSS

V minulosti existovala celá řada standardů pro projektový management v kosmonautice. Své vlastní standardy měla ESA, jiné měly národní kosmické agentury či průmyslové organizace. Pro pracoviště proto nebylo jednoduché se v těchto standardech orientovat. To se změnilo až ve druhé polovině 90. let 20. století, kdy vznikly ECSS standardy.

Hodnocení projektových návrhů

Pro napsání projektového návrhu je důležité si uvědomit, jakým způsobem bude probíhat jeho hodnocení, a tomu přizpůsobit i projektový návrh. Hodnocení v rámci ESA probíhá ve dvou kolech. To první je zaměřené na formální kontrolu, druhé potom na pečlivou kontrolu celého projektového návrhu a jeho porovnání s konkurenčními návrhy.

Psaní projektových návrhů

Pro zapojení do projektů ESA je nejprve nezbytné uspět v otevřené mezinárodní soutěži a získat daný projektu. Tomu ve většině případů předchází psaní projektových návrhů. Každé z pracovišť, které má zájem s ESA spolupracovat, se proto musí naučit, jak takový projektový návrh napsat.

Role v konsorciu

Většina projektů v rámci ESA probíhá v konsorciu, kde je hlavní dodavatel a jeden či více subdodavatelů. Hlavní dodavatel má zodpovědnost za řízení celého projektu a práci všech subdodavatelů pod ním. Oproti tomu subdodavatel má zodpovědnost pouze za svou část práce na projektu.

Zadávací dokumentace v EMITS

Pro účast v tendrech ESA je naprosto nezbytné naučit se orientovat v zadávací dokumentaci. Ta se skládá z pěti základních dokumentů, které je možné nalézt ve většině otevřených tendrů, a slouží jako podklad pro psaní projektových návrhů.

Příležitosti v kosmonautice

V roce 2004 vstoupila Česká republika do Evropské unie a v roce 2008 se stala členskou zemí Evropské kosmické agentury. Díky tomu mají české organizace příležitost pracovat na kosmických projektech v Rámcovém programu EU a také programů ESA. České organizace se však také mohou zapojit do komerčních či bilaterálních projektů nebo národních grantových programů.

Registrace do systému EMITS

Pro každou novou organizaci, která má zájem o zapojení do projektů v rámci programů Evropské kosmické agentury by měl být jeden z prvních kroků, které v této oblasti udělá, registrace do systému EMITS. Bez této registrace nemá organizace přístup k zadávacím dokumentacím tendrů. Bez registrace také nezíská tzv. Bidder Code, který je nutný k účasti v tendrech.

Stránky

Subscribe to RSS - Projektový management