Jste zde

Nosné rakety

Epoxy Core

V projektu Epoxy Core byla vyvinuta syntaktická epoxidová pěna určená pro použití v kosmonautice. Jako součást sendvičového kompozitu pro nosné rakety významně sníží její celkovou hmotnost. Úspora materiálu je pro tuto oblast klíčová. Zároveň si však pěna zachovává svoje užitné vlastnosti, které byly v projektu definovány.

Pracovní plán FLPP 2015

Programová rada Evropské kosmické agentury pro oblast nosných raket vydala nové pracovní plány na aktivity začínající v roce 2015 v rámci prodloužení třetího období Programu pro přípravu budoucích nosných raket. Aktivity jsou zaměřeny na rozvoj technologií a vývoj pohonného systému a mohou být využity v budoucích nosných raketách.

ANED-M

Projekt ANED-M byl zaměřen na pravděpodobnostní popis nejistých materiálových parametrů, určení kombinací hodnot parametrů, při nichž dochází k selhání konstrukce a optimalizaci geometrických vlastností výtokové trysky, kdy je minimalizována její váha a zároveň maximalizována její spolehlivost s ohledem na předepsané nejisté zatížení.

Polymerní liner

Cílem projektu řešeného v úzké spolupráci s EADS CASA bylo vyvinutí dostatečně účinné bariéry na bázi polymerních reaktoplastů. Ta by měla být využita pro budoucí generaci nosných raket jako prostředek k jejich celkovému snížení hmotnosti.

In space propulsion - 1

V projektu In Space Propulsion -1 (ISP-1) se řešila témata z oblasti kryogenních raketových motorů. Skupina pod vedením Dr. Vojtěch Petruchy se zabývala instrumentací pro on-line a off-line diagnostiku elektrického palivového čerpadla.

CSG Kourou

Program CSG (Centre Spatial Guyanais) patří mezi povinné programy ESA a hradí náklady na provoz a rozvoj evropského kosmodromu. Přispívají do něj všechny členské státy a pro Českou republiku to znamená uhradit v rozpočtovém období 2013 až 2015 celkem 1,37 mil. €, které mohou čerpat česká pracoviště.

Plán investic CSG

ESA společně s francouzským Národním centrem kosmického výzkumu (Centre national d´études spatiales, CNES) vydala plán investic v programu Guyanského kosmického centra (Centre Spatial Guyanais, CSG), který je určen na zajištění provozu, údržby a rozvoje evropského kosmodromu v Kourou ve Francouzské Guyaně.

FLPP

Náplní programu FLPP je vývoj a modifikace technologií pro současné a budoucí evropské nosné rakety. Cílem je zvýšení spolehlivosti, flexibility a dostupnosti raket a snížení nákladů na jejich vypouštění. Na období 2013 – 2018 přispíva ČR do programu částkou 2,69 milionu euro.

Vyšel plán FLPP 2013 - 2015

ESA zveřejnila pracovní plán pro třetí období Programu pro přípravu budoucích nosných raket - Future Launchers Preparatory Programme, FLPP. Na jednotlivé aktivity budou vypisovány tendry mezi roky 2013 až 2015 a česká pracoviště tak mají možnost zapojit se i do vývoje evropských nosičů.

FLUTTER

Projekt byl zaměřen na zhodnocení flutteru odhoditelného panelu tepelné izolace horního kryogenního stupně nosné rakety. Na řešení se společně podílely firmy VZLÚ a LKE.

Stránky

Subscribe to RSS - Nosné rakety