You are here

European Space Camp 2015

Přihlaste se na Evropský kosmický kemp v Norsku

European Space Camp 2015 pořádá Norská asociace mladých vědců (NAYS) a Národní centrum pro kosmické vzdělávání (NCSRE) ve spolupráci s Norským kosmickým centrem (NSC) a Evropskou kosmickou agenturou (ESA). 

Odborná letní škola umožní účastníkům připravit pod dohledem předních odborníků ve zkrácené podobě celou kampaň od návrhu mise až po vypuštění sondážní rakety. Zájemci o účast musí vyplnit a odeslat elektronickou přihlášku umístěnou na webových stránkách European Space Camp (ESC). Součástí přihlášky musí být i minimálně jeden doporučující dopis. Konečný výběr účastníků na základě zaslané přihlášky provádějí organizátoři ESC 2015. Počet účastníků kempu je stanoven na 25 studentů z různých zemí světa.

Během týdenního pobytu na nejseverněji položené raketové základně si účastníci ESC 2015 vyslechnou řadu přednášek od význačných evropských vědců o raketové fyzice ale i o polárních zářích. První letní kemp se na Andøya Space Center (tehdy ještě  Andøya Rocket Range) konal v roce 1996 s 20 účastníky pouze ze skandinávských zemí. Po velkém počátečním úspěchu se European Space Camp stal pravidelnou událostí, které se doposud zúčastnilo již přes 400 studentů z více než 20 zemí.

Vědecká část programu akce je rozdělena na přednášky a skupinový projekt. Ten umožňuje účastníkům řešit problémy týkající se přípravy a vypuštění skutečné rakety a prožít tak týden života opravdového vědce. Studenti zde pracují v pěti odborných skupinách – návrh raketových systémů, příprava experimentálního přístrojového vybavení, datové subsystémy, raketová telemetrie a raketová fyzika. Vrcholem týdenní práce je start rakety, po kterém následuje etapa analýzy výsledků.

Důležitou součástí programu letního kempu je i poznávání ostatních účastníků prostřednictvím řady společenských aktivit. Studenti si udělají výlet do nedalekých hor, zúčastní se mořského safari, zahrají si volejbal v prostředí Andøya Space Center a zaplavou si pod půlnočním sluncem.

S finanční a organizační pomocí České kosmické kanceláře se letního kempu zúčastnil v roce 2008 student Tomáš Pejchal ze Žďáru nad Sázavou a v roce 2011 student Jan Figala z Ostravy. Jejich osobní vyprávění o zkušenostech z pobytu na Evropském kosmickém kempu si můžete přečíst v samostatných článcích (viz odkazy v levém panelu).

Další informace včetně on-line aplikace pro podání přihlášky najdou zájemci na oficiálních stránkách European Space Camp. Uzávěrka přihlášek je 1. dubna 2015 a účastníci, kteří ve výběru uspějí, budou informováni v půběhu května 2015. Zájemcům doporučujeme informovat o zájmu účastnit se ESC 2015 Českou kosmickou kancelář, která je národním partnerem European Space Camp.