Jste zde

European Space Camp 2014

Přihlášky na Evropský kosmický kemp pro studenty na raketové základně Andøya otevřeny

Letní škola pro studenty se zájmem o přírodní vědy, matematiku, fyziku a kosmonautiku ve věku 17 až 20 let se letos koná od 31. července do 7. srpna 2014 na Andøya Rocket Range v severním Norsku. Účast včetně ubytování, stravování a zajištění programu je zdarma, studenti si hradí pouze dopravu. Uzávěrka přihlášek je 1. dubna 2014.

European Space Camp pořádají Norwegian Association of Young Scientists a National Centre for Space Related Education ve spolupráci s Norským kosmickým centrem a Evropskou kosmickou agenturou (ESA). Evropský kosmický kemp umožní vybraným studentům realizovat pod dohledem předních raketových odborníků ve zkrácené podobě celou kampaň od návrhu až po vypuštění sondážní rakety. Zájemci o účast musí vyplnit a odeslat elektronickou on-line přihlášku umístěnou na webových stránkách European Space Camp. Součástí přihlášky musí být i minimálně jeden doporučující dopis. Konečný výběr účastníků na základě zaslané přihlášky provádějí organizátoři ESC2014. Počet účastníků kempu je stanoven na 25 studentů z různých zemí světa.

Během týdenního pobytu na nejseverněji položené raketové základně si účastníci ESC 2014 vyslechnou řadu přednášek od nejlepších evropských vědců o raketové fyzice ale i o polárních zářích. První letní kemp se na Andøya Rocket Range konal v roce 1996 s 20 účastníky ze skandinávských zemí. Po velkém počátečním úspěchu se European Space Camp stal pravidelnou událostí, které se doposud zúčastnilo již přes 400 studentů z více než 20 zemí.

Vědecká část tábora je rozdělena mezi přednášky a skupinový projekt. Ten umožňuje účastníkům prožít týden života vědce a řešit problémy týkající se přípravy a vypuštění skutečné rakety. Studenti pracují v pěti odborných skupinách – design raketových systémů, příprava experimentálního přístrojového vybavení, datové subsystémy, raketová telemetrie a raketová fyzika. Vrcholem týdenní práce je samozřejmě vlastní start rakety, po kterém následuje etapa analýzy výsledků.

Důležitou součástí programu letního kempu je i poznávání ostatních účastníků prostřednictvím řady společenských aktivit. Účastníci si vyšplhají na nedaleké hory, zúčastní se mořského safari, zahrají si volejbal v prostředí Andøya Rocket Range a zaplavou si pod půlnočním sluncem.

S finanční a organizační pomocí České kosmické kanceláře se letního kempu v roce 2008 zúčastnil student Tomáš Pejchal ze Žďáru nad Sázavou a v roce 2011 student Jan Figala z Ostravy. Jejich osobní vyprávění o zkušenostech z pobytu na Evropském kosmickém kempu si můžete přečíst v samostatných článcích (viz odkazy v levém panelu).

Další informace včetně on-line aplikace pro podání přihlášky najdou zájemci na oficiálních stránkách European Space Camp. Uzávěrka přihlášek je 1.4.2014 a účastníci, kteří ve výběru uspějí, budou informováni v květnu 2014. Zájemcům doporučujeme informovat o zájmu účastnit se ESC2014 i Českou kosmickou kancelář, národního partnera European Space Camp.