Jste zde

I touched the Hubble Space Telescope!

European Space Camp 2011 pohledem Jana Figaly

Letní školy na norské raketové základně Andøya Rocket Range se v roce 2011 s organizační a finanční podporou České kosmické kanceláře zúčastnil student gymnázia z Ostravy Jan Figala. Jeho vzpomínky na týden prožitý na European Space Camp si můžete přečíst v tomto článku. 

Jmenuji se Jan Figala a byl jsem účastníkem ESC 2011, který se konal na raketové základně Andoya Rocket Range v severním Norsku, na 69. rovnoběžce na jednom z ostrovů Vesterály poblíž městečka Andenes se dvěma tisíci obyvateli.

Sešli se zde mladí lidé se zájmem o matematiku, fyziku, výzkum vesmíru a raketovou techniku z osmi zemí, převážně z Norska, ale také Dánska, Německa, Polska, Velké Británie, Rumunska, vzdáleného Hongkongu a samozřejmě z České republiky. Cílem našeho pobytu bylo vyzkoušet si v praxi po dobu jednoho týdne, jaké to je být vědcem či inženýrem, a to formou týmové práce na sestavení rakety. Všech 24 účastníků bylo rozděleno do pěti skupin: A – Rocket Systems Design, B – Experimental Instrumetation, C – Payload Assembly, D – Telemetry, E – Rocket Physics.

Skupina A měla za úkol sestavení modelových raket a výpočty jejich drah, maximálních rychlostí a výšek, kterých dosáhnou, stejně jako výpočet dráhy, maximální výšky a vzdálenosti, kterou uletí naše raketa. Skupina B kompletovala senzory tlaku, teploty, zrychlení ve dvou osách, intenzity světla, vlhkosti a analyzovala data získaná z těchto senzorů během letu rakety. Po dokončení pájení senzory postoupila skupině C, která je propojovala a umisťovala na raketu. Skupina D – telemetrie, měla za úkol příjem signálu a sběr dat ze senzorů v průběhu letu a skupina E vypustila meteorologický balón a při startu poskytovala informace o počasí. Já, podobně jako můj český předchůdce Tomáš Pejchal na kempu v roce 2008, jsem byl členem skupiny B. 

Součástí kempu byl také bohatý volnočasový program. Zúčastnili jsme se například velrybího safari, kdy nás loď vyvezla asi 10 km od pevniny a měli jsme šanci pozorovat vorvaně v jejich přirozeném prostředí. Také jsme navštívili muzeum polární záře Hisnakul v Andenes, vystoupili jsme na atmosférickou observatoř ALOMAR (Arctic Lidar Observatory for Middle Atmosphere Research), která je součástí Andoya Rocket Range a nachází se na blízkém kopci. V období polární noci tato observatoř vysílá charakteristické zelené laserové paprsky, které se odrážejí od atmosféry a vytváří úchvatnou podívanou. Dále jsme plavali v ledovém oceánu, který zde i přes vliv Golfského proudu má teplotu asi 5°C. Organizátoři pro nás také připravili barbecue v nedaleké vesnici Marmelkroken nebo soutěž s hledáním určitých souřadnic v okolí Rocket Range s pomocí GPS přijímačů.

Naší nejoblíbenější společenskou hrou se rychle stala hra Werewolves (Vlkodlaci), složitější obdoba hry Městečko Palermo, kterou jsme vydrželi hrát někdy i do brzkých ranních hodin. To v Andenes není problém, jelikož se nachází za polárním kruhem a v létě je tam polární den, a tedy si vůbec neuvědomíte, že je po půlnoci a mělo by se vám chtít spát. V sobotním večerním programu jsme také měli vlastní show zcela v režii nás účastníků a ve kterém se jednotlivé skupiny A až E mohly libovolně umělecky realizovat. I přes jistou improvizaci některých skupin sklidila tato show velký úspěch, zejména naprosto skvělé vystoupení týmu organizátorů kempu, kteří se také zúčastnili a zazpívali asi pětiminutovou písničku s vlastním textem.

Důležitou součástí kempu byly přednášky, které vedli odborníci na slovo vzatí. Například Jan-Erik Ronningen, odborník na rakety z norské společnosti Nammo Raufoss, která se mimo jiné účastní evropského projektu Arianne 5, nás uvedl do problematiky raketového letu a také vedl skupinu A. Profesor Egil Lillestol z CERNu přednášel o urychlovači částic LHC a souvisejících objevech, profesor Alv Egeland z Univerzity v Oslu hovořil o sluneční radiaci a polární záři, Rune Sandbacken z Norwegian Space Centre nás informoval o norských vesmírných aktivitách a historii výzkumu vesmíru, Sophie Allan ze Space Centre UK/Univerzity v Leicesteru s námi diskutovala o možnosti letu na Mars a na jednoduchých pokusech demonstrovala, jaké problémy nám stojí v cestě. Sophie nám taky přivezla část solárních panelů, které byly umístěny na Hubbleově vesmírném teleskopu. Takže teď každý z nás může říct: I touched The Hubble Space Telescope! A konečně třešničkou na dortu byla přednáška bývalého ruského kosmonauta Georgije Grečka, který jako první otestoval ve vesmíru skafandr Orlan, který dodnes používají kosmonauti Ruska, USA a Číny. Grečko byl také prvním obyvatelem kosmické stanice Saljut 4. Mimo jiné obdržel medaile hrdiny SSSR a hrdiny ČSSR. Tématem jeho přednášky byly, jak jinak, lety do vesmíru s lidskou posádkou.

Start naší rakety proběhl v pátek 1. 7. 2011 ve 12 hodin. Odpočet se neobešel bez mírných komplikací, protože asi v čase T-23 minut musel být zastaven, jelikož se ve vymezené oblasti na moři, kam mohla raketa teoreticky dopadnout, objevil německý turista v kajaku. Turista byl ale rychle z oblasti odehnán personálem Andoya Rocket Range, a tak mohl countdown pokračovat. Hned po startu jsme se pustili do analýzy dat přijatých z rakety – tedy samozřejmě až po obědě, protože lasagne měly přednost a zbývající dva dny jsme strávili vytvářením prezentací a hloubáním nad tím, co všechno že z těch dat vlastně můžeme vyčíst.

Kemp byl pro mne velkým přínosem. Hodně jsem se dozvěděl a poznal mnoho zajímavých lidí, kteří se stali mými přáteli a možnými profesními kontakty do budoucna. Díky sociálním sítím můžeme být stále v kontaktu, i když žijeme velmi daleko od sebe, a tak snad naše přátelství vydrží. Protože European Space Camp je akcí, kterou spoluorganizuje i Evropská kosmická agentura, jedná se o velmi prestižní událost a bylo mi ctí být její součástí.

Jan Figala