Jste zde

EU

European Union

Přihlas se do vesmírné soutěže

Na začátku září odstartovala evropská soutěž Odysseus, jejímž regionálním organizátorem je Česká kosmická kancelář. Žáci a studenti ve věku od 7 do 22 let se mohou do soutěže přihlásit do konce března 2017. Na vítěze čeká mimo mnoha věcný odměn také cesta na kosmodrom Kourou či stáž v ESA.

CSC - Segment 3

Cílem programu Copernicus Space Component je vybudovat družicovou část systému Copernicus (dříve GMES) pro globální monitoring životního prostředí a bezpečnosti. Česká republika se účastní segmentu 3 programu částkou 0,1 mil. €, která však již byla vyčerpána. O možném navýšení rozpočtu a tedy vytvoření prostoru pro nové projekty se vyjednává.

Příležitosti v kosmonautice

V roce 2004 vstoupila Česká republika do Evropské unie a v roce 2008 se stala členskou zemí Evropské kosmické agentury. Díky tomu mají české organizace příležitost pracovat na kosmických projektech v Rámcovém programu EU a také programů ESA. České organizace se však také mohou zapojit do komerčních či bilaterálních projektů nebo národních grantových programů.

Workshop NAV&TEL

Česká kosmická kancelář pořádá 12. prosince 2014 od 10:00 odborný seminář zaměřený na téma Zkušenosti a příležitosti v kosmických telekomunikacích a navigacích. Seminář si klade za cíl obeznámit účastníky s obsahem a pravidly fungování programů ESA a EU, které jsou zaměřeny na družicové telekomunikační a navigační systémy.

Horizon 2020

Rámcový program EU výzkumu a vývoje nazvaný Horizon 2020 je vytyčen na sedmileté období 2014 až 2020 s celkovým rozpočtem 72 miliard Euro.

GSC - Segment 1 & 2

Cílem programu GMES Space Component je vybudovat družicovou část systému GMES / Copernicus pro globální monitoring životního prostředí a bezpečnosti. Česká republika se účastní segmentů 1 a 2 programu částkou 1,69 mil. €, relevantní příležitosti pro vývoj družic Sentinel však již byly vzhledem k pokročilé fázi programu vyčerpány.

ESA Land Training 2014

ESA otevřela přihlášky na letošní ročník kurzu dálkového průzkumu Země pro pokročilé, který se koná ve dnech 8. - 12. září ve Valencii. Kurz je určen vysokoškolským studentům, doktorandům a mladým vědcům, kteří v DPZ již mají nějaký background a zajímají se o dálkový průzkum pevniny. Termín pro podávání přihlášek je 7. května.

Infolisty GMES / Copernicus

CSO v průběhu roku 2013 vydala sadu informačních listů o šesti uživatelských službách evropského systému Globálního monitoringu životního prostředí a bezpečnosti GMES / Copernicus. K dispozici jsou listy o monitorování pevninského území, mořského prostředí, atmosféry a změny klimatu, o službě krizového řízení a bezpečnosti.

Informační den H2020 SPACE

Technologické centrum Akademie věd České republiky a Česká kosmická kancelář pořádají 16. prosince 2013 informační den k rámcovému programu Horizont 2020 v oblasti SPACE. Informační den má za cíl zlepšit orientaci v novém programu Horizont 2020 a také přiblížit obsah první výzvy SPACE.

In space propulsion - 1

V projektu In Space Propulsion -1 (ISP-1) se řešila témata z oblasti kryogenních raketových motorů. Skupina pod vedením Dr. Vojtěch Petruchy se zabývala instrumentací pro on-line a off-line diagnostiku elektrického palivového čerpadla.

Stránky

Subscribe to RSS - EU