Jste zde

Sluneční soustava a vzdálený vesmír

Vzhůru na Měsíc

Česká kosmická kancelář navázala spolupráci s americkou společností Astrobotic Technology, která našim pracovištím nabízí dopravu malého vědeckého zařízení na povrch Měsíce. Bližší informace o technických i finančních aspektech budou poskytnuty na připravovaném workshopu, který se uskuteční 23. listopadu 2017 v kanceláři CSO.

Věda pro DSG

Evropská kosmická agentura vyhlásila výzvu k předkládání nápadů na možné vědecké využití stanice Deep Space Gateway, která se bude nacházet v okolí Měsíce. Očekávají se zejména experimenty spojené se zajištěním dlouhodobých pilotovaných výprav. Návrhy vědeckých experimentů je nutné odevzdat nejpozději do 6. října 2017.

Poletí české přístroje na Mars?

Evropská kosmická agentura a Institut kosmického výzkumu Ruské akademie věd vyhlásily výzvu na vědecké vybavení přistávací platformy mise ExoMars 2018. Jedná se o jedinečnou příležitost k vyslání českého přístroje na Mars. Potenciální zájem je nutné vyjádřit do 15. dubna a projektový návrh zaslat do 2. června 2015.

Hledá se nová vědecká mise ESA

ESA vyhlásila výzvu k podání návrhů na středně velkou vědeckou misi M4. Jedná se o jedinečnou příležitost pro česká vědecká pracoviště, jak ovlivnit budoucí špičkový výzkum po roce 2025. Projevení zájmu je nutné zaslat nejpozději do 16. září 2014 a celý projektový návrh pak do 15. ledna 2015.

Nová vlajková mise ESA

ESA vybrala k realizaci novou velkou misi L2 – rentgenovou observatoř ATHENA, která by měla přispět k zodpovězení základních otázek astrofyziky a kosmologie. K vypuštění by měla být připravena v roce 2028. Jedná se o jedinečnou příležitost k zapojení jak vědeckých, tak i výzkumných a výrobních pracovišť z České republiky.

Aktivity MREP-2 na rok 2014

ESA zveřejnila nové aktivity v pracovním plánu robotického průzkumu Marsu na rok 2014. Česká pracoviště mají možnost zapojit se do 14 projektových příležitostí zaměřených na technologickou přípravu budoucích robotických misí ESA k Marsu. Všechny tyto aktivity budou realizovány pod hlavičkou volitelného programu MREP-2.

Letové příležitosti v GSTP-6.3

Evropská kosmická agentura nabízí permanentně otevřenou příležitost k poptávání a nabízení letových příležitostí pro ověření technologií na oběžné dráze, nosných raketách či suborbitálních letech. Tato výzva platí v průběhu celé doby trvání programu GSTP-6, z něhož budou potenciální projekty hrazeny, tedy do roku 2016.

Plán ESA TRP na rok 2014

Výbor pro průmyslovou politiku ESA na svém posledním zasedání schválil pracovní plán programu TRP (Technology Research Programme) na rok 2014, jehož projekty stojí u základu všech kosmických misí agentury. Plán se skládá z 90 aktivit jdoucích napříč všemi technologickými doménami a během příštího roku k nim ESA vydá příslušné veřejné zakázky.

Plán MREP-2 na rok 2013

ESA uveřejnila pracovní plán robotického průzkumu Marsu na rok 2013 s přesahem některých aktivit do roku 2014. Jednotlivé projekty jsou realizovány pod hlavičkou programu MREP-2 zaměřeného na technologickou přípravu pro budoucí robotické mise k Marsu.

Informační den ESA

Česká kosmická kancelář ve spolupráci s ESA (European Space Agency) a českými ministerstvy školství a dopravy pořádá dne 20. března 2009 pro zájemce z řad českých firem Informační den o možnostech zapojení do evropských kosmických programů v rámci ESA.

Subscribe to RSS - Sluneční soustava a vzdálený vesmír