Jste zde

Pilotované lety a mikrogravitace

Pojďme využít ISS

Evropská kosmická agentura vyhlásila několik výzev na vědecké využívání Mezinárodní kosmické stanice ISS zaměřené na materiálový výzkum a studium vlivu prostředí kosmického letu na lidský organizmus. Výzvy jsou jedinečnou příležitostí pro zapojení českých vědeckých institucí do prestižního evropského kosmického výzkumu.

Ovlivněte výzkum na ISS

Evropská kosmická agentura vyzývá vědeckou komunitu k účasti na diskuzi o budoucím výzkumu zaměřeném na biologii rostlin v podmínkách kosmického letu. K této příležitosti uspořádá 20. listopadu 2017 workshop, který se uskuteční ve středisku ESA ESTEC. Výstupy ovlivní chystanou výzvu na nové experimenty pro ISS.

Věda pro DSG

Evropská kosmická agentura vyhlásila výzvu k předkládání nápadů na možné vědecké využití stanice Deep Space Gateway, která se bude nacházet v okolí Měsíce. Očekávají se zejména experimenty spojené se zajištěním dlouhodobých pilotovaných výprav. Návrhy vědeckých experimentů je nutné odevzdat nejpozději do 6. října 2017.

Vědecká výzva IBER 2017

Evropská kosmická agentura vyhlásila výzvu IBER na návrh experimentů sledujících dopad kosmického záření na živé organismy. Pochopení této problematiky je jedním z hlavních úkolů přípravy dlouhodobých pilotovaných misí mimo nízkou oběžnou dráhu kolem Země. Projektové záměry je nutné odevzdat do 27. října 2017.

Nová série izolačních studií

Institut lékařsko-biologických problémů Ruská akademie věd vybídl začátkem roku 2016 česká výzkumná pracoviště k vyjádření zájmu o účast v programu dlouhodobých izolačních studií. Tyto budou v průběhu příštích několika let prováděny v komplexu NEK v Moskvě. Nyní je vhodný čas připravit projektové návrhy na experimenty.

Společná konference ISPS a ELGRA

Ve dnech 2. až 6. října 2017 se ve francouzském městečku Juan-les-Pins uskuteční společná konference zaměřená na výzkum v mikrogravitaci. Jedná se o 7. Mezinárodní symposium o fyzikálních vědách ve vesmíru a 25. Symposium Evropské asociace pro výzkum v podmínkách nízké gravitace. Abstrakty je nutné zaslat do 5. května 2017.

Sympozium HIS 2017 bude v Číně

Ve dnech 27. až 30. listopadu 2017 se v čínském Šen-Čenu uskuteční 21. symposium Humans in space zaměřené na problematiku přítomnosti člověka v kosmickém prostoru a souvisejícího výzkumu a techniky. Symposium organizuje Mezinárodní astronautická akademie a Pekingský technologický institut. V roce 2015 sympozium hostila Praha.

Česko-ruský workshop k Bion-M2

Setkání ruských a českých vědeckých pracovníků přineslo pokrok v přípravě české vědecké aparatury CZENDA pro ruskou návratovou družici Bion-M2. Experiment bude obsahovat pasivní i aktivní detektory záření a biologické vzorky v podobě plazmidů a lišejníků. Družice Bion-M2 by měla být vypuštěna na oběžnou dráhu v roce 2021.

Příprava na budoucnost

Institut lékařsko-biologických problémů Ruské akademie věd nabízí českým vědeckým pracovištím možnost zapojit se do série dlouhodobých izolačních experimentů pro podporu budoucích pilotovaných letů. Zájem o účast na vědeckém programu je nutné vyjádřit pracovníkům České kosmické kanceláře do 27. dubna 2016.

Využití umělé gravitace

Evropská kosmická agentura a NASA vyhlásily výzvu k podávání projektových záměrů na výzkum potlačení negativních vlivů kosmického letu na lidský organizmus pomocí umělé gravitace. Do výzkumu se mohou zapojit také čeští vědci, kteří musí svůj zájem vyjádřit do 15. února 2016 a projektový návrh připravit do 15. března 2016.

Stránky

Subscribe to RSS - Pilotované lety a mikrogravitace