Jste zde

Obecné technologie

Blíží se start VZLUSat-1

Na indickém kosmodromu Šríharikota pokračují přípravy na páteční start nosné rakety PSLV s družicí Cartosat 2E a třiceti dalšími družicemi. Mezi nimi je první česká nanodružice VZLUSat-1 vyvinutá a postavená odborníky z Výzkumného a zkušebního leteckého ústavu v Praze. Start nosné rakety je plánován na 05:59 SELČ.

Družicový přístroj SATRAM/Timepix

SATRAM je kompaktní družicový přístroj pro precizní měření, vizualizaci a charakterizaci radiace v otevřeném kosmickém prostoru. Letový model byl 7. května 2013 vypuštěn na oběžnou dráhu ve výšce 820 km na palubě družice Evropské kosmické agentury (ESA) Proba-V, vynesené raketou Vega-2 z kosmodromu v Kourou.

PilsenCUBE

Cílem projektu bylo identifikovat nedostatky malých družic typu CubeSat, jejichž spolehlivost a využitelnost pro reálné vědecké experimenty byla omezená, a navrhnout vhodnější řešení.

DSSS

Digitální štěrbinový sluneční senzor (DSSS) měří pozici Slunce vzhledem k osám detektoru a překonává tak nevýhody senzorů využívaných v minulosti. Navíc to, že je postaven z běžných komerčně vyráběných součástek a průmyslových dílů, ho činí finančně dostupným.

Gamma-ray calibration facility

Kosmické záření se skládá z mnoha různých typů záření a částic. Příkladem je gama záření, které je tvořeno energetickými fotony.Úkolem tohoto projektu bylo vytvořit referenční stanici ESA, na níž bude možno měřit a kalibrovat zařízení připravované pro kosmické mise s cílem detekovat záření tohoto typu.

Horizon 2020

Rámcový program EU výzkumu a vývoje nazvaný Horizon 2020 je vytyčen na sedmileté období 2014 až 2020 s celkovým rozpočtem 72 miliard Euro.

Stránky

Subscribe to RSS - Obecné technologie