You are here

Proba-2 odstartovala

Družice Proba-2 s českými vědeckými přístroji na oběžné dráze

Na oběžnou dráhu kolem Země byla vynesena nová družice ESA nesoucí dva přístroje vyvinuté v České republice. Ty budou zkoumat prostředí v okolí družice a sledovat tzv. kosmické počasí, které je ovlivňováno zejména Sluncem. Jedná se o první velký úspěch našeho členství v ESA.

V pondělí 2. listopadu 2009 ve 2:50 středoevropského času odstartovala z kosmodromu Pleseck ruská nosná raketa Rokot. Na oběžnou dráhu byla společně s družicí SMOS vynesena družice Proba-2, na které jsou umístěny i dva české vědecké přístroje. Obě družice několik hodin po startu již úspěšně navázaly kontakt s pozemními stanicemi v Hartebeesthoek v Jihoafrické republice a Redu v Belgii.

Česká republika se zapojila do projektu vývoje družice Proba-2 návrhem a výrobou dvou vědeckých přístrojů zabývajících se analýzou okolního plazmatu. Přístroj TPMU měří složení, hustotu a teplotu iontů a přístroj DSLP je určen ke studiu magnetosférického plazmatu. Oba instrumenty byly vyvinuty společností CSRC v Brně pod vědeckým vedením týmů z Ústavu fyziky atmosféry a Astronomického ústavu Akademie věd ČR a navázaly tak na úspěšnou řadu československých družic Magion. Kromě českých zařízení nese družice na palubě ještě dva vědecké přístroje pro pozorování Slunce.

Družice Proba-2 byla vyvinuta a vyrobena v rámci technologického programu ESA GSTP (General Support Technology Programme) a má se na ni ověřit celkem 17 nových technologií jako jsou nové lithium-iontové akumulátory, pokročilé systémy správy dat, přijímač GPS signálu či nové fotovoltaické panely. 

Družice o hmotnosti 130 kilogramů patří do kategorie menších družic a ESA tak dává menším firmám a pracovištím možnost otestovat své přístroje a technologie v kosmickém prostředí. To má vést ke zvýšení inovativnosti a zejména konkurenceschopnosti evropského kosmického průmyslu. Náklady na výrobu a provoz družice Proba-2 činí pouze 18 milionů euro, což je při zohlednění technologického a vědeckého potenciálu mise poměrně malá částka.