You are here

Robotická soutěž IRISS

Naprogramujte svého studentského robota pro misi IRISS

Celoevropskou studentskou robotickou soutěž vyhlašuje ESA již podruhé. V roce 2013 se v podobné soutěži Volare Space Robotics Competition umístil tým studentů z Gymnázia v Olomouci-Hejčíně na 2. místě (článek o jejich úspěchu v soutěži si můžete přečíst z odkazu v levém sloupci této stránky). Uzávěrka přihlášek letošních soutěžních týmů je 6. února 2015.).

Soutěž je inspirována misí dánského astronauta ESA Andrease Mogensena, který poletí na Mezinárodní kosmickou stanicici v září letošního roku, a který se podílí i na organizování této soutěže. Jméno jeho mise IRISS, které je i v názvu studentské robotické soutěže, kombinuje jméno řecké bohyně IRIS a Mezinárodní kosmické stanice ISS. Iris byla poslem Olympských bohů a představovala spojení mezi lidstvem a vesmírem, mezi nebem a zemí.

Po předložení přihlášky musí soutěžní týmy připravit krátké video, ve kterém představí své záměry, členy týmu a strategii jejich práce. V další fázi soutěže musí týmy předkládat projektovou dokumentaci a informace o postupu návrhu robotu. Týmy, které postoupí až do finále, se utkají v přímém dvoudenním souboji svých robotů v Technologickém centru ESA/ESTEC (Nizozemí) v prosinci 2015. Úkolem bude převézt co největší náklad z jedné části makety ISS do druhé, a to bez kolizí s dalším zařízením na cestě.

Soutěž IRISS Space Robotics se uskuteční ve třech věkových kategoriích (11-13, 14-16 a 17-19 let). Týmy mohou být složené z maximálně pěti studentů příslušné věkové kategorie a jednoho dospělého vedoucího týmu/učitele.

Všechny potřebné informace k přihláškám, termínům, návrhu robotů i vlastní soutěži najdou zájemci na webových stránkách vzdělávacích projektů ESA s vyhlášením soutěže Second Space Station Robot Challenge to launch (viz odkaz v levém sloupci této stránky).

V případě vašeho zájmu o zapojení do soutěže IRISS Space Robotics Competition informujte i Českou kosmickou kancelář prostřednictvím formuláře na této stránce nebo na e-mailu autora článku.

Děkujeme a přejeme mnoho úspěchů.