You are here

Plán ESA TRP na rok 2014

ESA schválila pracovní plán pro technologicky výzkumný program TRP na rok 2014

Výbor pro průmyslovou politiku ESA na svém posledním zasedání schválil pracovní plán programu TRP (Technology Research Programme) na rok 2014, jehož projekty stojí u základu všech kosmických misí agentury. Plán se skládá z 90 aktivit jdoucích napříč všemi technologickými doménami a během příštího roku k nim ESA vydá příslušné veřejné zakázky.

Projekty v programu TRP jsou v ESA obecně jedněmi z nejdůležitějších, protože pokrývají samotné počátky technologického vývoje zařízení od formulování prvních konceptů po otestování modelu v laboratoři (TRL 1 - 4). Zapojení pracovišť do aktivit již od těchto počátečních fází zvyšuje šanci na úspěch v dalších projektech, které obvykle navazují v programech GSTP, FLPP, EOEP, ARTES a dalších.

Nedávno schválený pracovní plán zahrnuje aktivity z domén optického i radarového pozorování Země, pilotovaných kosmických letů včetně biologických a lékařských věd, robotického průzkumu sluneční soustavy vyjma Marsu (například robotická mise k Měsíci), vývoje nosných raket a kosmických lodí, návratových technologií a telekomunikačních navigačních systémů. Dále plán obsahuje aktivity z technologických oblastí, které lze využít univerzálně: palubní datové systémy, letový software, systémy napájení, systémy sledování a ochrany před nežádoucími vlivy kosmického prostředí, řídící systémy, komunikační systémy, pozemní systémy řízení družic a komunikační stanice a sítě, letová dynamika a GNSS, kosmický odpad, automatizace, dálové řízení a robotika, pohyblivé díly a tribologie, optika a optoelektronika, aerotermodynamika, pohonné systémy, mechanické díly a pyrotechnika, termální, pevnostní a dynamické analýzy a návrhy materiálů a komponent, metody pro zajištění kvality a bezpečnosti, avionika, elektronické komponenty, nové úsporné a ekologicky šetrné technologie a zdroje energie, průlomové technologies slibující významné pokroky ve vědě a další.

Kromě technologií pro robotický průzkum Marsu tento plán rovněž nezahrnuje technologické aktivity připravované pro kosmické dalekohledy a planetární sondy, jelikož jim jsou věnované samostatné programy (CTP a MREP).

V případě zájmu o bližší informace o konkrétních aktivitách a doporučení postupu, jak se do projektů zapojit, prosím kontaktujte autora článku.