You are here

Astronautický kongres v Praze

Mezinárodní astronautický kongres v Praze zviditelnil českou kosmonautiku

Praha, 11. října 2010 – 61. Mezinárodní astronautický kongres (IAC), který se konal v Pražském kongresovém centru, přilákal podle údajů České kosmické kanceláře více jak tři tisíce účastníků ze 79 zemí celého světa. Kongres se také těšil pozornosti téměř sedmi desítek českých i zahraničních médií a novinářů.

„Máme velkou radost z toho, jak se kongres vydařil. Naznačuje nám to nejen počet účastníků, návštěvníků a zájem médií, ale především pochvalné hodnocení, které se nám dostalo od našich zahraničních partnerů, kteří mají daleko větší zkušenosti s pořádáním podobných akcí,“ říká ředitel České kosmické kanceláře Jan Kolář a dodává: „Podobné akce jako tento kongres výrazně pomáhají celosvětově zviditelnit český kosmický výzkum a kosmonautiku obecně.“

Mezi účastníky bylo také 542 studentů a 283 mladých profesionálů profilujících se v mnoha rozmanitých oborech kosmonautiky. Sešlo se zde 300 vystavovatelů na 50 stáncích o celkové ploše 1250 metrů čtverečních. Počet sympozií byl rekordních 28 a celkový počet prezentací v nich přesáhl 1500. Mezi nejvýznamnější zahraniční účastníky patřil ředitel NASA Charles Bolden, ředitel ROSCOSMOS Anatolij Perminov, generální ředitel ESA Jean-Jacques Dordain anebo ředitel JAXA Keiji Tachikava. Nad kongresem převzal svou záštitu prezident Václav Klaus, primátor hl. m. Prahy Pavel Bém a samotného zahájení se osobně zúčastnil ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek.

Českou kosmonautiku na kongresu představila se svým stánkem Česká kosmická kancelář. Součástí kongresu byly také speciální sekce pro studenty a mladou generaci, poslance parlamentů z různých zemí světa, společný workshop OSN a Mezinárodní astronautické federace na téma Aplikace globálních družicových navigačních systémů pro blaho lidstva a jeho rozvoj a v neposlední řadě též výstava, na které se tradičně představily firmy a pracoviště nebo velké národní kosmické agentury.

Mezi zajímavé české příspěvky patřilo vystoupení Přemysla Štycha o vzdělávání v ČR v oblasti pozorování země, Patrika Čermáka o perspektivních termoelektrických telluridech, doktora Milana Pospíšila o třicetileté zkušenosti se solární energií, Jaroslava Urbáře o kompaktním a nízkonákladovém přístroji pro měření radiace, Radka Peřestého o využití velmi přesného akcelerometru pro detekci odchylek orbitálních drah, profesora Vladimíra Kopala o historii Mezinárodní astronautické akademie, Ondřeje Douleho o návrhu obytného modulu Habitat, profesora Jana Jehličky o využití Ramanovy spektroskopie pro hledání mimozemského života v horninách nebo Matyáše Šandy o projektu Hydronaut1. Jedna celá přednáška pak byla věnována české kosmonautice jako celku, na které vystoupili zástupci českých akademických pracovišť i průmyslu.