Jste zde

Výzva MetOp-SG

Příležitost k předkládání návrhů pro řešení vybraných přístrojů na MetOp-SG

Evropská kosmická agentura vydala výzvu k předkládání návrhů na řešení vybraných přístrojů, které budou umístěny na palubách družic MetOp-SG. Konkrétně se jedná o návrhy pro přístroje ICI (Ice Cloud Imager) pro pozorování oblačnosti a ledových částí v ní obsažené, MWI (MicroWave Imager) pro sledování srážek a mořského ledu, RO (Radio Occultation Sounder) pro monitorování atmosférické teploty a vlhkosti a pozorování ionosféry a 3MI (Multi-viewing, Multi-channel, Multi-polarisation Imager) pro pozorování atmosférických aerosolů.

MetOp-SG je programem ESA a EUMETSATu s celkovým rozpočtem 1061 milionů Euro, který bude schválen na Ministerské radě v listopadu letošního roku, a do nějž se má Česká republika možnost zapojit. Cílem tohoto programu je navázat na produkci meteorologických dat družic MetOp. ESA tyto cíle naplní financováním stavby dvou prototypních družic MetOp-SG-A a MetOp-SG-B, které budou Zemi obíhat na polární oběžné dráze ve výšce 817 km. Financování vývoje některých přístrojů, provozu a sériové výroby družic a pozemního segmentu bude zajišťovat EUMETSAT. Obě prototypní družice by měly odstartovat mezi lety 2019 – 2021.

Podle dosavadních návrhů ponese první družice osm, druhá sedm pozorovacích přístrojů. Na čtyři z těchto přístrojů byla 30.7.2012 podána výzva, kterou ESA jako součást předvýběru přístrojů vyhlašuje otevřenou soutěž návrhů na jejich technické řešení. ESA nemá v úmyslu na základě těchto návrhů vstupovat do jakéhokoliv přímého smluvního vztahu, nicméně návrh potenciálního dodavatele některého z předvybraných přístrojů bude dán k dispozici budoucím hlavním dodavatelům družic MetOp-SG.  Vzhledem k tomu, že zatím není rozhodnuto, které státy se programu MetOp-SG budou účastnit, bude brát ESA v potaz všechny došlé návrhy.

Dalšími přístroji, které budou financovány ESA v rámci programu MetOp-SG jsou SCAtterometer (SCA), MicroWave Sounder (MWS) a Sentinel-5. EUMETSAT bude financovat v této misi přístroje METimage, Infrared Atmospheric Sounding Interferometer (IASI-NG) a Argos-4.

Přesné znění výzvy je ke stažení na webovém portálu EMITS. V případě, že nedisponujete přístupem na tento portál, neváhejte kontaktovat Českou kosmickou kancelář, která Vám při registraci poskytne pomoc.