Jste zde

Studentský návrh základny v kosmu

Navrhněte základnu pro život lidí ve vesmíru ve studentské soutěži NASA

NASA Ames Research Center a National Space Society vyhlašují další ročník studentské technické a výtvarné soutěže o návrh vesmírné základny ve volném kosmickém prostoru. Soutěž je určena pro jednotlivce i kolektivy ve věku 11 až 18 roků z kterékoliv země světa.

K vytvoření návrhu základny potřebujete znalosti z fyziky, matematiky, kosmických věd, věd o životním prostředí a řady dalších vědních oborů. Vymyslet a zdůvodnit musíte nejenom umístění základny v kosmu, ale i počet obyvatel a způsob jakým na základně budou přežívat.

Do soutěže jsou přijímány i umělecké a literární práce na dané téma.

Vítězné návrhy budou odměněny, všichni účastníci obdrží osvědčení o absolvování soutěže.

Zájemcům o účast doporučujeme prostudovat podrobné informace na stránkách soutěže (viz. odkazy ve sloupci vlevo),  kde je zveřejněno i veliké množství úspěšných projektů z minulých roků.

V roce 2013 se soutěže zúčastnil i čtyřčlenný tým českých studentů z Kladna a Prahy s projektem kosmické základny TOSKA, který ve své kategorii získal čestné uznání za 8 místo. Článek o jejich cestě do USA na slavnostní vyhlášení soutěže na konferenci v San Diegu si můžete přečíst v časopise Czechspace.cz č.7 (odkaz v levém sloupci). Dívčí část tohoto týmu se úspěšně prosadila v soutěži i v roce 2014 s projektem ORBIS!

V případě zájmu o zapojení do soutěže kontaktujte autora tohoto článku prostřednictvím formuláře vlevo.