Jste zde

GSTP

General Support Technology Program

Návrh účasti ČR v ESA k roku 2014

CSO vydává analýzu o stavu a výhledu zapojení České republiky do volitelných programů ESA. Analýza byla vypracována jako podklad pro rozhodování do jakých volitelných programů ESA a v jaké výši by se měla Česká republika nově zapojit nebo navýšit finanční objem stávajícího zapojení na Radě ESA na ministerské úrovni v prosinci 2014.

Letové příležitosti v GSTP-6.3

Evropská kosmická agentura nabízí permanentně otevřenou příležitost k poptávání a nabízení letových příležitostí pro ověření technologií na oběžné dráze, nosných raketách či suborbitálních letech. Tato výzva platí v průběhu celé doby trvání programu GSTP-6, z něhož budou potenciální projekty hrazeny, tedy do roku 2016.

GSTP-6.4

GSTP element 4 hradí stavbu a vypuštění mise Proba-3, jež slouží k ověření technologií pro let dvou družic v přesné formaci. Jejím vědeckým cílem bude pozorování sluneční korony. Start se předpokládá v roce 2017 a půjde o zcela první misi na světě tohoto druhu. ČR se na programu v letech 2013 - 2017 účastní částkou 1,27 milionu eur.

GSTP-6.2

Cílem programu GSTP Element 2 je podpořit konkurenceschopnost evropského kosmického průmyslu a vyvinout produkty, které Evropě chybí. Pracovištím je k dispozici permanentně otevřená výzva k podávání návrhů na vývoj produktů komerčního typu, jimž ESA nabízí částečné spolufinancování. ČR se v období 2013 - 2017 účastní částkou 36 tisíc eur.

GSTP-6.1

Obsahem GSTP Elementu 1 je vývoj technologií, komponent, stavebních bloků a jiných produktů pro budoucí mise napříč technologickými doménami vyjma telekomunikací. ČR se v období 2013 - 2017 účastní pouze subelementu Support Technology Activities for Projects and Industry částkou 3,46 milionu eur.

GSTP-6

Program GSTP slouží k rozvoji technologických kapacit pracovišť členských zemí ve všech oborových doménách kosmonautiky s výjimkou telekomunikací. Řešené projekty pokrývají vývojové fáze od laboratorních testů až po letové experimenty. Na období 2013 - 2017 ČR do programu přispívá částkou 5,60 milionu eur.

ARES

Systém ARES podporuje vysoké paměťové kapacity a umožňuje efektivní paralelní přístup na provozní data misí, jako jsou např. parametry telemetrie, historie telecommandu a jejich status, události generované družicí i samotným řídicím systémem SCOS-2000.

O3S

Cílem projektu bylo posoudit a demonstrovat využití webových služeb založených na standardech konsorcia OGC (Open Geospatial Consortium) v oblastech, ve kterých mohou být technologie Web Coverage Service (WCS) a Web Map Service (WMS) přínosné pro družicové pozorování Země, například pro online přístup k datům a pro poskytování datových produktů s přidanou hodnotou.

Proba-2 odstartovala

Na oběžnou dráhu kolem Země byla vynesena nová družice ESA nesoucí dva přístroje vyvinuté v České republice. Ty budou zkoumat prostředí v okolí družice a sledovat tzv. kosmické počasí, které je ovlivňováno zejména Sluncem. Jedná se o první velký úspěch našeho členství v ESA.

Subscribe to RSS - GSTP