Jste zde

Nové české přístroje ve vesmíru

Družice ESA Proba-2 dnes úspěšně odstartovala se dvěma českými vědeckými přístroji na palubě

Praha, 2. listopadu 2009 - Dnes ve 2:50:51 středoevropského času odstartovala z kosmodromu Pleseck ruská nosná raketa Rokot, která vynesla na oběžnou dráhu družice SMOS a Proba 2. Právě na druhé z nich jsou umístěny i dva české vědecké přístroje.

Česká republika se zapojila do projektu vývoje družice Proba 2 návrhem a výrobou dvou vědeckých přístrojů zabývajících se analýzou okolního plazmatu. Jedná se konkrétně o přístroj TPMU, který měří hustotu a teplotu iontů, jejich složení a elektronovou teplotu, a o přístroj DSLP určený ke studiu magnetosférické plazmatu. Oba instrumenty byly vyvinuty společností CSRC v Brně pod vědeckým vedením týmů z Ústavu fyziky atmosféry a Astronomického ústavu Akademie věd ČR a navázaly tak na úspěšnou řadu československých družic Magion.

„Družice o hmotnosti 130 kilogramů patří do kategorie menších družic a Evropská kosmická agentura (ESA) tak dává i malým firmám a pracovištím možnost otestovat své přístroje a technologie v kosmickém prostředí,“ uvádí doc. Ing. Jan Kolář, CSc., ředitel České kosmické kanceláře (CSO), a dodává: „To má za následek zvýšení inovativnosti a zejména konkurenceschopnosti evropského průmyslu v oblasti kosmického výzkumu.“

Po úspěšném navedení družice Proba 2 na oběžnou dráhu ve výšce 700 až 800 kilometrů nad zemským povrchem bude zahájena provozní fáze, která by měla trvat dva roky. Náklady na výrobu a provoz družice Proba 2 dosahují hodnoty pouze 18 milionů euro, což je při zohlednění technologického a vědeckého potenciálu mise poměrně malá částka.

Česká republika tak uzavírá první rok členství v Evropské kosmické agentuře ESA úspěšným vypuštěním přístrojů na palubě Proba 2.

Družice Proba 2 byla vyvinuta a vyrobena v rámci technologického programu Evropské kosmické agentury ESA s cílem ověřit celkem 17 nových technologií, jako jsou nové lithium-iontové akumulátory, pokročilé systémy správy dat, přijímač GPS signálu či nové fotovoltaické panely a mnoho dalších. Mimo to byly na družici umístěny čtyři vědecké přístroje, z nichž dva jsou určeny k pozorování Slunce a dva pro analýzu okolního plazmatu.