Jste zde

IAC 2009 v Koreji

V Koreji začal 60. Mezinárodní astronautický kongres IAC, za rok je na řadě Praha

V jihokorejském Daejeonu začal v pondělí 60. Mezinárodní astronautický kongres, který potrvá až do konce týdne. Největšího světového kongresu zabývajícího se kosmonautikou se účastní přes 3000 zástupců kosmických agentur, vědeckých ústavů a průmyslu. Českou republiku jako příštího hostitele reprezentuje Česká kosmická kancelář.

„Účast na kongresu bereme především jako možnost představit Českou republiku, respektive Prahu, jako hostitele příštího kongresu. Pro českou kosmonautiku, ale i pro českou vědeckou a odbornou obec to bude nejvýznamnější událost roku 2010,“ k tomu říká doc. Ing. Jan Kolář, CSc., ředitel CSO.

Zastřešujícím mottem letošního kongresu je Vesmír pro udržitelný mír a pokrok. V průběhu tohoto týdne se uskuteční deset plenárních zasedání, kde vedoucí představitelé kosmických agentur přednesou své názory na současný vývoj vědy a techniky související s kosmonautikou či plány pro blízkou i vzdálenou budoucnost. Klíčovými tématy k diskuzi bude mezinárodní spolupráce, kosmický průmysl, klimatické změny, výzkum sluneční soustavy a využití kosmonautiky pro udržení světového míru. Svůj prostor dostanou také přední odborníci z různých oblastí vědy, včetně první jihokorejské kosmonautky Yi So-yeon.

První Mezinárodní astronautický kongres se uskutečnil v roce 1950 v Paříži. V České republice, resp. bývalém Československu, proběhl 28. ročník a po více jak 30 letech se kongres vrátí do Prahy v příštím roce. Ústředním tématem pražského kongresu, nad nímž převzal záštitu prezident republiky Václav Klaus, bude pohled na Vesmír jako místo, které přináší člověku užitek a zároveň vyzívá ke svému dobývání.

Více informací o připravovaném 61. Mezinárodním astronautickém kongresu, který se bude konat ve dnech 27. září až 1. října 2010 v Praze, naleznete na stránkách  IAC 2010.