Jste zde

Češi využijí STEREO

Na družicích STEREO se podílejí i čeští vědci

Praha, 2. listopadu 2009 - Dne 26. října 2006 vynesla americká raketa Delta II do vesmíru dvojici družic STEREO (Solar TErrestrial RElations Observatory). Tyto jsou zcela identické, přičemž by nám měly poprvé v historii přinést trojrozměrný obraz slunečních erupcí.

Po složitém manévrování v soustavě Země-Měsíc budou obě družice umístěné v lednu 2007 na stejnou oběžnou dráhu kolem Slunce jako má naše Země. Jen s tím rozdílem, že jedna družice poletí 45° před Zemí, druhá 45° za Zemí. Díky tomu budou moci pomocí souboru šestnácti přístrojů studovat sluneční erupce zasahující naši planetu. Cena projektu STEREO činí 550 milionů dolarů.

V době slunečního minima zhruba v těchto letech zasahuje Zemi deset až patnáct slunečních erupcí, v době slunečního maxima (jen připomínáme, že sluneční cyklus je jedenáctiletý) jich je pak zhruba o řád více. Tyto se nám přitom špatně pozorují přímo ze Země – protože na nás míří a protože sledovat cokoliv proti Slunci jde dosti špatně. Proto bude dvojice družic STEREO umístěna na takovou dráhu, na níž bude moci erupce směřující k Zemi monitorovat s odstupem.

Sluneční erupce se týkají každého z nás. Působí zkraty na kosmických tělesech, výpadky komunikačních družic, potíže s rozvodnými sítěmi elektřiny apod. Proto je přesné studium tohoto fenoménu pro náš každodenní život tak důležité.

V rámci programu PECS se na projektu STEREO podílí i tým vědců pod vedením docenta Ondřeje Santolíka z Ústavu fyziky atmosféry Akademie věd ČR. Jeho výzkumné aktivity se soustředí na důležité vlnové jevy vyskytující se v zemské magnetosféře na její hranici a ve slunečním větru.