You are here

Pozvánka: Úspěchy českých studentů

Tisková konference CSO shrne úspěchy českých studentů ve vědeckých projektech a na odborných kongresech

Srdečně zveme na tiskovou konferenci České kosmické kanceláře, která shrne úspěchy českých studentů, kteří se v poslední době zúčastnili řady studentských vědeckých projektů a odborných konferencí. 

Tisková konference s vybranými studenty – účastníky mezinárodních soutěží, programů a kongresů se uskuteční ve čtvrtek 3. listopadu 2016 od 11:30 hodin v restaurantu Mamacita Catalina v hotelu Mucha, Sokolovská 65/26, Praha 8 (odkaz vlevo), drobné občerstvení bude zajištěno.

Program tiskové konference

  • 11:20-11:30 Registrace novinářů a účastníků
  • 11:30-11:35 Příležitosti v kosmonautice a dlouholetá podpora studentům
  • 11:35-11:45 PREDATOR tým (ČVUT) o vypuštění experimentu do stratosféry z ESRANGE 7. října (Jan Lukačevič, Zuzana Tůmová)
  • 11:45-11:50 Julie Nováková (PřF UK) o Mezinárodním astronautickém kongresu 26. - 30. září v Mexiku, kterého se zúčastnila většina z dnešních přednášejících díky svým výsledkům a sponzorským programům Evropské kosmické agentury (ESA) a Mezinárodní astronautické federace.
  • 11:50-11:55 Jan Snížek (FS ČVUT) o ESA kurzu řízení družicových systémů 11. - 14. října v Redu.
  • 11:55-12:00 Lucie Davidová (FF UK,QED GROUP) o psychosociálních aspektech posádek při kosmických misích
  • 12:00-12:10 Marek Novák (FEL ČVUT) o řadě svých technologických řešení pro kosmonautiku
  • 12:10-12:20 Jakub Janoušek, Lukáš Sláma a Michal Koldinský (Gymnázia Jaroslava Seiferta a Špitálská v Praze) - Čeští regionální vítězové celoevropské soutěže Odysseus a účastníci Expedice Mars

Registrace zájemců použitím odkazu vlevo je nutná z důvodu kapacity!

Možností pro mladé v poznávání kosmonautiky je opravdu mnoho - celé třídy při tělocviku na základní škole okusily výcvik kosmonautů, někteří z nich dokonce již vyhráli let speciálním letadlem v mikrogravitaci či zkoumali procesy naopak s velkým přetížením na centrifuze. Už na střední škole se mnozí pustili do pravého kosmického výzkumu - postavili malou sondu a měřili s ní vlastnosti atmosféry na balónových letech z Čech, či se dostali do finále evropských soutěží a vystřelili ji rovnou na malé raketě dokonce až ze severu Skandinávie. Na vysoké škole pak studenti často pokračují v technickém výzkumu – již několikrát realizovali experimenty na velkém balónu do stratosféry či navrhli experiment na raketě do výšky 100 km, až na hranici vesmíru!