You are here

REXUS/BEXUS

Experimentální studentské starty raket a balonů REXUS/BEXUS 2015 – 2016

Evropská kosmická agentura (ESA) ve spolupráci s Německou kosmickou agenturou (DLR) a Švédským národním kosmickým výborem (SNSB) vyhlašují další výzvy pro vysokoškolské studenty z členských a spolupracujících států ESA k podání návrhů na experimenty pro starty výškových sondážních raket REXUS a stratosférických experimentálních balonů BEXUS. Uzávěrka příjmu projektových návrhů končí 13. října 2014.

Program REXUS (Rocket-borne EXperiments for University Students) / BEXUS (Balloon-borne EXperiments for University Students) nabízí studentům možnost navrhnout a realizovat vlastní vědecké a technologické experimenty na sondážních raketách (program REXUS) a stratosférických balónech (program BEXUS).

Dva starty stratosférických balónů BEXUS 20 a 21 budou uskutečněny na podzim 2015 ze základny SSC Esrange nedaleko Kiruny v severním Švédsku. Balóny vystoupají do výšky přibližně 25 až 30 km a ve stratosféře pak zůstanou 2 až 5 hodin.  Každý z nich může nést mezi 40 až 100 kg užitečného zatížení různými studentskými experimenty.

Starty sondážních raket REXUS 19 a 20 se uskuteční na jaře 2016. Při každém ze dvou plánovaných startů by raketa měla dosáhnout výšky mezi 75 a 90 km. Experimenty musí proběhnout během přibližně 5 minut, z toho budou zhruba 2 minuty ve snížené gravitaci. Každá z raket ponese experimenty v celkové váze přibližně 40 kg. Starty se uskuteční taktéž ze základny SSC Esrange nedaleko Kiruny v severním Švédsku.

Program REXUS/BEXUS je otevřen pro studenty ve věku 18 až 32 let studující přírodovědní nebo technické obory na akreditované vysoké škole v některé z členských nebo spolupracujících zemí ESA.

Experimenty REXUS jsou vypouštěny neřízenou rotačně stabilizovanou raketou poháněnou motorem Orion s 290 kg pevného paliva. Nosič o průměru 35 cm a délce 5,6 metru je schopen vynést až 40 kg experimentů do výšky 90 kilometrů. Experimenty BEXUS jsou vynášeny balonem o objemu 12 000 m³ do výšky až 30 km v závislosti na váze experimentů (40-100 kg).

Program REXUS/BEXUS je realizován v rámci spolupráce Německé kosmické agentury (DLR) a Švédského národního kosmického výboru (SNSB). Pro ostatní evropské země včetně České republiky je účast na experimentech umožněna díky dohodě švédských organizátorů s Evropskou kosmickou agenturou. O management každoroční kampaně a provoz raket a balonů se stará švédský Esrange Space Center. Během práce na projektech mají studenti k dispozici expertní podporu odborníků z DLR, SSC, ZARM a ESA.

Přesný návod, jak se do soutěže přihlásit, naleznete na webových stránkách REXUS/BEXUS či na webu ESA (viz externí odkazy).

V případě zájmu o více informací prosím kontaktujte Českou kosmickou kancelář, která je koordinátorem těchto aktivit za ČR v Poradním výboru ESA pro vzdělávání ACE.