You are here

Český student zvolil Iapetus

Student pražského gymnázia uspěl v mezinárodní soutěži s návrhem vědeckého cíle sondy Cassini

Evropská kosmická agentura vyhlásila v říjnu loňského roku soutěž pro studenty ve věku od 10 do 18 let. Úkolem bylo napsat esej o rozsahu do 500 slov s návrhem a obhájením jednoho z potenciálních cílů mise sondy Cassini, která od roku 2004 zkoumá planetu Saturn a systém jeho prstenců a měsíců. Pro soutěž v roce 2013 byly zvoleny tyto cíle - Saturn, měsíc Dione či Iapetus. Mezi 44 vítěznými pracemi byla také jedna z České republiky.

Do soutěže se zapojilo více než 800 studentů z evropských států podílejících se na misi Cassini-Huygens. Mezinárodní odborná komise z nich následně vybrala vítězné návrhy. V kategorii pro nejstarší studenty od 16 do 18 let uspěl český student Kryštof Hes z pražského Gymnázia Nad Alejí. Jeho esej se týkala měsíce Iapetus a byla zaměřena na vznik zajímavého morfologického útvaru, kterým je rovníkové pohoří o délce 1 300 kilometrů a výšce přesahující i 10 kilometrů. Další unikátní vlastností měsíce Iapetus, které se Kryštof Hes věnoval, je dichotomie odrazivosti jeho povrchu. To znamená, že jedna polokoule je velmi tmavá a odrazí jen 3-5 % dopadajícího záření a naopak druhá strana je velmi světlá a odrazí 50-60 % dopadajícího záření. Plné znění eseje Kryštofa Hese si můžete přečíst na webu ESA, viz odkaz v levém panelu.

Ani na jednu z výše uvedených skutečností zatím neexistuje jednoznačná odpověď, kterou může pomoci najít sonda Cassini. Její mise u Saturnu bude pokračovat minimálně do roku 2017.

Kryštof Hes

Kryštof Hes studuje třetí ročník pražského Gymnázia Nad Alejí. V roce 2011 zvítězil v soutěži Expedice Mars, kterou pořádá Dětská tisková agentura Domino, Česká kosmická kancelář a Centrum Voľného času Košice a zúčastnil se tak simulovaného astronautického výcviku v Euro Space Center v Belgii. V roce 2013 absolvoval kurz fyziky CTYOnline a získal stipendium AFCSLS na letní kurz inženýrství CTY na univerzitě v Dublinu. V současné době přednáší o kosmonautice v rámci programu Objevitelské soboty nově vzniklého Centra pro talentovanou mládež (CTY CE) v Praze. Zapojuje se například do Astronomické olympiády nebo projektu Věda z kufru a zároveň pracuje jako dobrovolník v neziskové společnosti AFS Mezikulturní programy.