You are here

Druhé místo pro ROTA

Robot olomouckých středoškoláků získal druhé místo v soutěži Volare Space Robotics

Říjnová cesta studentů z Gymnázia v Olomouci-Hejčíně do nizozemského centra ESA ESTEC nevyšla na prázdno. Robot, kterého studenti sami navrhli a postavili, vyhrál druhé místo v evropské robotické soutěži VOLARE, uspořádané u příležitosti mise evropského astronauta Luca Parmitana na Mezinárodní kosmickou stanici. Blahopřejeme!

Soutěž Volare Space Robotics byla vyhlášena letošního roku na jaře a organizována Evropskou a Italskou kosmickou agenturou. Před studenty stála velká výzva. Vymyslet a zkonstruovat robota, kterého budou ovládat na dálku bez přímého vizuálního kontaktu, jen pomocí obrazu na obrazovce. Celkem se do soutěže přihlásilo přes 20 studentských týmů s roboty nejrůznějších konstrukcí. Kromě vlastního robota dále museli připravit podrobnou dokumentaci své práce a předat ji odborné porotě z ESA. Ta následně vybrala sedm týmů, které byly pozvány k předvedení svých robotů ve dvoudenním finále soutěže.

50 studentů z pěti evropských zemí se sjelo v polovině října v nizozemském technologickém centru ESA ESTEC, kde byly připraveny schematické kulisy stanice ISS. Úkolem robotů bylo během tří pětiminutových jízd přestěhovat bez nehody co nejvíce kusů symbolického nákladu v podobě krabic ze zásobovací lodě ATV do modulu Columbus. Osmičlenný tým ROTA (Robotics Olomouc Team Alfa) z Gymnázia v Olomouci-Hejčíně, si s úkolem poradil velmi dobře a v konečném hodnocení skončil na druhém místě. Soutěž vyhrál španělský tým TecnoRoisTres.

„Olomoucký robot, původně projektovaný z Merkuru a Lega, byl v průběhu vývoje kompletně předělán a při jeho stavbě byly použity i materiály ne zrovna v kosmickém průmyslu běžné,“ uvádí Martin Opatrný, člen týmu ROTA a dodává: „Součástky jsme si vyráběli sami v dílně. Použili jsme hliníkové profily, polykarbonátovou desku, jako jediní i dřevo a recyklované součástky, například motor s převodovkou ze staré tiskárny a kolečka z kancelářské židle.“ Robot ROTA byl opravdu unikátní a v ESA všechny zaujal především tím, že byl jako jediný postaven bez použití jakékoliv stavebnice a měl elektroniku kompletně navrženou a naprogramovanou samotnými studenty.

Studentský tým pracoval na vývoji robota již od jara a přes letní prázdniny pod vedením svého učitele fyziky Mgr. Jiřího Kvapila. Dále studenti spolupracovali s odborníky z Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého pod vedením Mgr. Michala Dudky. Informační a administrativní podporu včetně sponzoringu studentům zajistila Česká kosmická kancelář. Kromě stavby a programování robota se studenti museli také naučit pracovat v týmu, rozdělit si mezi sebou role a zpracovat k projektu technickou dokumentaci.

„Jako jediní jsme se ve finále rozhodli převážet krabice všech tří velikostí. Nejmenší vážila přibližně 0,25 kg, střední 0,5 kg a největší 1 kg. Naše strategie spočívala v tom, že převezeme celý sloupec krabic najednou: dvě malé, jednu střední a jednu velkou, celkem tedy 2 kg nákladu. Ve dvou jízdách jsme dovezli celý plánovaný náklad do cíle, ale problém jsme měli s vykládáním, kdy nám ta největší přepadla přes mantinel a tak trochu cimrmanovsky jsme dosáhli zřejmě prvního nechtěného autu v dějinách ISS, a to hned dvakrát“, dodává s úsměvem vedoucí týmu Jiří Kvapil.

Během finále soutěže si účastníci také mohli prohlédnout i vlastní centrum ESTEC, vyslechnout si přednášku německého astronauta Gerharda Thieleho a zúčastnit se videokonference s italským astronautem Lucou Parmitanem, jehož závěrečná slova přímo z paluby Mezinárodní kosmické stanice si jistě všichni přítomní dobře zapamatují: „Students represent our future and you should be proud of what you accomplished.”