Jste zde

PRODEX

PROgramme de Developpement d'Experiences

Nové české přístroje

Česká kosmická kancelář uspořádala tiskovou konferenci o připravovaných vědeckých přístrojích českých vědců, zkoumajících Slunce, Mars, Jupiter a další tělesa a jevy ve sluneční soustavě. Tiskové konference se účastnili zástupci Ústavu fyziky atmosféry AV ČR a Matematicko-fyzikální fakulty UK.

Solar Orbiter SWA/PAS

Přístroj Solar Wind Plasma Analyzer (SWA), jeden z deseti přístrojů na sondě Solar Orbiter. Jeho senzory budou měřit hustotu, rychlost a teplotu iontů a elektronů slunečního větru mezi 0,28 a 1,4-násobkem vzdálenosti Země od Slunce včetně iontového složení slunečního větru.

Český přístroj na Marsu

Evropská kosmická agentura vybrala vědecké přístroje pro přistávací platformu mise ExoMars 2018. Mezi šesti vybranými experimenty je vlnový analyzátor WAM pro měření změn magnetického pole, jehož návrh předložil vědecký tým Ústavu fyziky atmosféry AV ČR. Sonda i s českým vědeckým přístrojem se k Marsu vydá 7. května 2018.

Kandidáti na mise M4

Evropská kosmická agentura vybrala tři kandidáty pro čtvrtou středně velkou vědeckou misi. Ty by se měly zabývat výzkumem exoplanet (ARIEL), fyzice plazmatu (THOR) a rentgenové astrometrii (XIPE). Na misi THOR se podílejí také dvě české instituce. Konečný výběr mise M4 má nastat v červnu 2017. Start je plánován na rok 2026.

Podpora mikrogravitace v ČR

CSO uspořádala workshop o stavu českého výzkumu v oblasti pilotovaných letů, mikrogravitace a hypergravitace. Z diskuze vyplynuly zásadní závěry mezi něž patří nevyhovující schéma financování v ČR a nutnost zvýšit povědomí o výsledcích a možnostech českých pracovišť.

Návrh účasti ČR v ESA k roku 2014

CSO vydává analýzu o stavu a výhledu zapojení České republiky do volitelných programů ESA. Analýza byla vypracována jako podklad pro rozhodování do jakých volitelných programů ESA a v jaké výši by se měla Česká republika nově zapojit nebo navýšit finanční objem stávajícího zapojení na Radě ESA na ministerské úrovni v prosinci 2014.

Podporujeme výzkum v µg

Česká kosmická kancelář pořádá dne 21. listopadu 2014 odborný workshop a diskuzi zaměřenou na výzkum v podmínkách mikrogravitace a hypergravitace, aspekty spojené s pobytem člověka v kosmickém prostoru a souvisejících technologií. Jedním s cílů workshopu je napomoci zlepšení dosavadní situaci v ČR. Registrace je otevřena do 19. listopadu 2014.

Mikro/hypergravitace

Česká kosmická kancelář pořádá dne 5. května 2014 odborný seminář k problematice výzkumu v podmínkách mikrogravitace a hypergravitace. Jeho náplní bude seznámení českých vědeckých pracovišť s aktuálními možnostmi výzkumu a diskuze o souvisejících problémech. Registrace je otevřena do 2. května 2014.

PRODEX

Program PRODEX umožňuje financování vývoje a výroby vědeckých přístrojů, jež byly ESA vybrány k vývoji v rámci některého z povinných či volitelných programů v oblasti výzkumu vesmíru, průzkumu sluneční soustavy, mikrogravitace, pozorování Země či jiných vědeckých odvětví. Na období 2011 - 2015 ČR do programu přispívá částkou 5,50 milionu eur.

Český výbor PRODEX

Český výbor PRODEX (CPC) je odborným poradním orgánem zřízeným Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy, jehož úkolem je zejména posuzovat žádosti o financování vědeckých projektů z prostředků programu ESA PRODEX, monitorovat a vyhodnocovat realizované projekty a zpracovávat zprávy o postupu prací.

Stránky

Subscribe to RSS - PRODEX