Jste zde

ELIPS

European Programme for Life and Physical Sciences

Ovlivněte výzkum na ISS

Evropská kosmická agentura vyzývá vědeckou komunitu k účasti na diskuzi o budoucím výzkumu zaměřeném na biologii rostlin v podmínkách kosmického letu. K této příležitosti uspořádá 20. listopadu 2017 workshop, který se uskuteční ve středisku ESA ESTEC. Výstupy ovlivní chystanou výzvu na nové experimenty pro ISS.

Věda pro DSG

Evropská kosmická agentura vyhlásila výzvu k předkládání nápadů na možné vědecké využití stanice Deep Space Gateway, která se bude nacházet v okolí Měsíce. Očekávají se zejména experimenty spojené se zajištěním dlouhodobých pilotovaných výprav. Návrhy vědeckých experimentů je nutné odevzdat nejpozději do 6. října 2017.

Vědecká výzva IBER 2017

Evropská kosmická agentura vyhlásila výzvu IBER na návrh experimentů sledujících dopad kosmického záření na živé organismy. Pochopení této problematiky je jedním z hlavních úkolů přípravy dlouhodobých pilotovaných misí mimo nízkou oběžnou dráhu kolem Země. Projektové záměry je nutné odevzdat do 27. října 2017.

Využití umělé gravitace

Evropská kosmická agentura a NASA vyhlásily výzvu k podávání projektových záměrů na výzkum potlačení negativních vlivů kosmického letu na lidský organizmus pomocí umělé gravitace. Do výzkumu se mohou zapojit také čeští vědci, kteří musí svůj zájem vyjádřit do 15. února 2016 a projektový návrh připravit do 15. března 2016.

Podpora mikrogravitace v ČR

CSO uspořádala workshop o stavu českého výzkumu v oblasti pilotovaných letů, mikrogravitace a hypergravitace. Z diskuze vyplynuly zásadní závěry mezi něž patří nevyhovující schéma financování v ČR a nutnost zvýšit povědomí o výsledcích a možnostech českých pracovišť.

Návrh účasti ČR v ESA k roku 2014

CSO vydává analýzu o stavu a výhledu zapojení České republiky do volitelných programů ESA. Analýza byla vypracována jako podklad pro rozhodování do jakých volitelných programů ESA a v jaké výši by se měla Česká republika nově zapojit nebo navýšit finanční objem stávajícího zapojení na Radě ESA na ministerské úrovni v prosinci 2014.

Podporujeme výzkum v µg

Česká kosmická kancelář pořádá dne 21. listopadu 2014 odborný workshop a diskuzi zaměřenou na výzkum v podmínkách mikrogravitace a hypergravitace, aspekty spojené s pobytem člověka v kosmickém prostoru a souvisejících technologií. Jedním s cílů workshopu je napomoci zlepšení dosavadní situaci v ČR. Registrace je otevřena do 19. listopadu 2014.

Mikro/hypergravitace

Česká kosmická kancelář pořádá dne 5. května 2014 odborný seminář k problematice výzkumu v podmínkách mikrogravitace a hypergravitace. Jeho náplní bude seznámení českých vědeckých pracovišť s aktuálními možnostmi výzkumu a diskuze o souvisejících problémech. Registrace je otevřena do 2. května 2014.

Připravte experimenty na ISS

ESA vyhlásila výzvu k podávání projektových návrhů na výzkum lidské fyziologie a biologické experimenty realizované v letech 2016 až 2020 na palubě Mezinárodní kosmické stanice. Do této jedinečné výzvy se mohou zapojit také česká vědecká pracoviště. Projektový návrh je potřeba připravit do 23. května 2014.

Výzkum hlavou dolů

Některé aspekty vlivu mikrogravitace na lidský organizmus lze relativně snadno zkoumat i na Zemi, dlouhodobým upoutáním člověka na lůžko. ESA na rok 2015 takovouto studii chystá a hledá pro ni experimenty. Získané poznatky pomohou nejen kosmonautům, ale projeví se také v péči o pacienty v nemocnicích a léčebnách dlouhodobě nemocných.

Stránky

Subscribe to RSS - ELIPS