Český výzkum v podmínkách mikrogravitace
V prosinci 2010 vyšel zpravodaj Evropské asociace pro výzkum v podmínkách nízké gravitace ELGRA (European Low Gravity Research Association), který je možné si od února letošního roku stáhnout i v elektronické podobě (pdf, 3 MB). Mimo organizačních záležitostí jsou ve zpravodaji výsledky zajímavých experimentů a také krátké reporty o činnosti v jednotlivých zemích. Prezident ELGRA Dr. Jack J. W. A. van Loon požádal Českou kosmickou kancelář, aby také přispěla do této rubriky. Poprvé v historii zpravodaje asociace ELGRA je zde i příspěvek propagující český výzkum v podmínkách mikrogravitace.
Vzhledem k omezenému rozsahu je obsah článku relativně stručný, ale i tak se do něj podařilo zařadit krátkou pasáž o historii. V současné době se připravují tři experimenty z oblasti výzkumu v podmínkách mikrogravitace. Jedná se o výzkum rozložení a intenzity záření na palubě Mezinárodní kosmické stanice ISS, který navazuje na starší projekt DOSIS/DOBIES, na kterém také spolupracovalo české vědecké pracoviště. Další dva experimenty se zabývají otázkami lidské fyziologie a jsou zaměřeny na studium vlivu intenzity fyzického cvičení na kinetiku výměny plynů a kardiovaskulární systém a studium dopadu pobytu člověka ve stavu mikrogravitace na kardiovaskulární systém, metabolismus a návrh metod protiopatření nežádoucích efektů.
![]() |
| Obr. 1: Kontejner s detektory pro experiment BASE-B/C. Credits: ÚJF AV ČR |
Již v realizační fázi je projekt ELT (European Laser Timing), který je kompletně navržen a realizován českými pracovišti. Toto zařízení bude součástí systému atomových hodin, které budou vyneseny na Mezinárodní kosmickou stanici ISS v roce 2014 a umístěny na vnější platformě evropského laboratorního modulu Columbus. Zařízení ELT bude sloužit k synchronizaci atomových hodin ve vesmíru s atomovými hodinami na Zemi pomocí laseru.
Ve dnech 6. – 9. září 2011 se v belgických Antverpách uskuteční symposium asociace ELGRA. Tento rok má podtitul „Gravity: from µ to x !“. Termín pro zasílání příspěvků je 15. dubna 2011. Více informací naleznete na internetových stránkách http://www.elgra.org/.
Za sekci „Pilotované lety a mikrogravitace“ zodpovídá Michal Václavík. V případě připomínek anebo potřeby více informací pište na e-mail vaclavik@czechspace.cz.






