První česká společnost se aktivně zapojila do vývoje evropské nosné rakety příští generace

Út, 2010-11-23 09:51, Šimon Kavan

Společnost SYNPO a.s. je první z českých firem, která se zapojila do přípravy vývoje evropské nosné rakety příští generace (aktualizováno 23.11.2010).

Dne 10.11.2010 podepsala firma SYNPO smlouvu o spolupráci se španělskou EADS CASA Espacio v Madridu. Na základě této smlouvy se České centrum nanostrukturovaných polymerů a polymerů na bázi obnovitelných zdrojů (Nanocentrum), které je výzkumným pracovištěm firmy SYNPO, stalo členem mezinárodního týmu, který řeší projekt ESA na konstrukční návrh nových palivových nádrží rakety. Firma SYNPO bude mít na starosti výzkum a vývoj speciální polymerní vrstvy (liner) v kompozitních nádržích na kapalný kyslík a vodík. Polymerní liner musí mít výborné bariérové vlastnosti a současně vysokou houževnatost při teplotách kapalného vodíku.

Podpisu této smlouvy předcházel podpis smlouvy mezi Evropskou kosmickou agenturou ESA a španělskou EADS CASA Espacio: dne 14.10.2010 byla v holandském centru Evropské kosmické agentury ESA/ESTEC za přítomnosti ředitele ESA pro nosné rakety a ředitele firmy SYNPO podepsána zástupci Evropské kosmické agentury (ESA) a španělské EADS CASA Espacio (CASA) smlouva, díky níž se SYNPO může zapojit do vývoje nového izolačního materiálu pro použití v nádržích s kapalným kyslíkem a vodíkem.

Na přípravě projektu se pracuje již od dubna tohoto roku, kdy se v rámci seznamovacího workshopu na Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy sešli zástupci ESA s potencionálními českými účastníky a kde se diskutovaly potřeby a u nás dostupné kapacity.

Cílem projektu je snížit hmotnost nosiče a tím umožnit vynášení těžších nákladů na oběžnou dráhu. V rámci projektu "Leak resistant liners for LH2 and LOX" SYNPO vyvíjí nový materiál s velmi nízkou permeabilitou, který CASA integruje do připravovaného demonstrátoru pro Future Launcher Preparatory Programme (FLPP).

FLPP má za cíl zabezpečení budoucí evropské konkurenceschopnosti v kosmické dopravě, s výhledem na období od roku 2020 až 2025, pomocí nosiče nové generace (Next Generation Launcher – NGL). NGL má být novou nosnou raketou, po ukončení životního cyklu aktuálně používané Ariane 5. Mezi hlavní cíle tohoto programu patří například celkové snížení nákladů na garantovaný evropský přístup do kosmu.

Jako první projekt v programu přípravy vývoje budoucí nosné rakety je SYNPO průkopníkem, který ukazuje cestu dalším českým potencionálním účastníkům tohoto programu. Česká republika tak získává reálnou možnost podílet se v budoucnu na výrobě nových evropských nosných raket.

Tisková zpráva k této události zde 

Více o společnosti Synpo zde

Více o společnosti EADS CASA ESPACIO zde

Více o Evropské kosmické agentuře zde

Více o programu Future Launcher Preparatory Programme zde